Jarmark
Łaski to:


Jarmark Łaski to dwa skąpane w czerwcowym słońcu najgłośniejsze Dni Łasku. To hipnotyzujący, energetyczny koncertowy koktajl – pełen gustownego brzmienia “FESTIWAL WNIEBOGŁOSY” i odrobinę zadziorny, lecz głęboko emocjonujący “HIP-HOP FESTIVAL”. To cała karuzela nietuzinkowych dziecięcych animacji, minispektakli teatralnych, urzekających happeningów…

Jarmark to wielcy artyści z egzotycznych stron świata, ale i czarujące, lokalne, czasem kilkuletnie znakomitości z ŁDK.

To pachnące niepowtarzalnością stoiska “EKO-LADA”, czyli niezrównana krasa rękodzieła, podkreślona wyjątkowym sznytem, zdolną łapką i sympatycznym serduchem; smak rarytasów z najodleglejszych zakątków kraju.

Jarmark Łaski pokazuje różne oblicza kultury, tworząc szeroką ofertę dla wszystkich zainteresowanych uczestniczeniem, w jednym z najciekawszych miejskich wydarzeń artystycznych w regionie.


Jarmark Łaski kładzie nacisk na budowanie tożsamości Łasku, jako miasta o wielowiekowej tradycji. O ciekawym położeniu, w okolicach którego przecinają się najważniejsze szlaki komunikacyjne Polskie i Europejskie.


Jarmark Łaski to wzajemne przenikanie się i inspirowanie kultur. Idea Jarmarku przypomina i daje możliwość współistnienia, koegzystencji najróżniejszych nurtów oraz form artystycznej wypowiedzi.


Jarmark Łaski już w XV wieku był miejscem, gdzie przenikały się najróżniejsze idee, prądy myślowe, kultury i mody. Był miejscem ożywionej i pełnej szacunku do odmienności wymiany towarów, usług, a także myśli.


Jarmark Łaski w tym roku to dwa całkiem zacne festiwale, jarmark średniowieczny i rzemieślniczy, prawie 200 wystawców z całej Polski, zlot Food trucków, Eksplozja Kolorów, Dzień Dziecka mnóstwo wydarzeń towarzyszących, gwiazdy, spektakle, warsztaty i niespodzianki.


Jarmark Łaski O jarmarku

Tak wyglądał

XXII Jarmark Łaski:

XXII Jarmark Łaski był pod wieloma względami wyjątkowy. Hasłem przewodnim wydarzenia było “Przenikanie” – łączenie tradycji ze współczesnością, znanego z nieznanym, starego z nowym.

Pięknym nawiązaniem do historii naszego miasta był I Jarmark Średniowieczny z inscenizacją nadania Łaskowi praw miejskich przez króla Władysława Jagiełłę, intronizacją Króla Kurkowego, pokazem średniowiecznego rozmierzania lokacyjnego miasta, pokazami rzemiosła, zabaw plebejskich i walk rycerskich, koncertami muzyki dawnej oraz piknikiem edukacyjnym “Tak daleko – Tak blisko”.

Dużym powodzeniem cieszył się piknik rodzinny Słońcobranie, który ożywił ogród Łaskiego Domu Kultury muzyką, śpiewem, tańcem. To tutaj osiedlili się rycerze, rzemieślnicy, bardowie, którzy przybyli do Łasku z całej Polski.

(I)granie z Ogniem – to wydarzenia artystyczne na głównej scenie Jarmarku łączące się ze sobą w idealną mieszankę stylów muzycznych, dając widzom sposobność  przełamywania barier i odkrywania nowych horyzontów. Obok popularnych, swojskich rytmów Hiciora, można było usłyszeć ostre rockowe dźwięki grupy Medians, Vernissage czy reggae’owe brzmienia zespołu Bethel. Dużą dawkę pozytywnej energii zafundował publiczności Holly Space Squad – międzynarodowa formacja, która zaprezentowała tradycyjne pieśni celtyckie, fińskie, afrykańskie, islandzkie, czy bliskowschodnie. Gwiazdą wieczoru był Stanisław Sojka z zespołem Kolektyw.

Drugi dzień Jarmarku rozpoczęło wspólne Śniadanie Łaskowian, które było pierwszym punktem programu Festiwalu Kultury Ludowej i Tradycyjnej “Ludlove”. Wśród wielu atrakcji Festiwalu znalazł się Turniej Sołectw, występy zespołów ludowych, warsztaty rękodzielnicze, pokaz mody inspirowanej folklorem oraz koncert zespołu “Obierek”. Jak przystało na “Jarmark inny niż wszystkie”  – nie mogło zabraknąć zaskakującego finału, którym był występ beatboxerów z grupy Beatside.

Niedzielny wieczór był tą częścią XXII Jarmarku Łaskiego, która należała do młodzieży. Długo i niecierpliwie wyczekiwani idole młodego pokolenia – bijący rekordy popularności Quebonafide i supportujący go duet Dwa Sławy zgromadzili przed główną sceną Jarmarku tłumy fanów z całej Polski. Spina Hip Hop Festiwal okazał się wyjątkowo udanym projektem – frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów, a jednocześnie według oceny służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo podczas imprezy – Jarmark’2018 był bodaj najbezpieczniejszym Jarmarkiem w historii.

10 tys
Indywidualnych odwiedzających dwudniowe wydarzenie
480 tys
Liczba osób, do których dotarliśmy na Facebooku.
100
Wystawców, artystów i osób zaangażowanych w tworzenie JŁ.

 

Historia
Jarmarku Łaskiego

Dzisiejszy Jarmark Łaski – wydarzenie promujące nasze miasto zarówno na płaszczyźnie gospodarczej jak i kulturalnej – ma swoje korzenie  w średniowiecznej historii miasta. Wraz z nadaniem praw miejskich w 1422 roku Łask otrzymał prawo do organizowania corocznego jarmarku. Miasto leżące na skrzyżowaniu europejskich szlaków handlowych stało się nie tylko miejscem wymiany towarów, ale także doświadczeń, inspiracji i idei, miejscem spotkań różnych kultur, religii i światopoglądów.

Współcześnie  święto naszego miasta obchodzone jest od 1997 roku w formule jarmarku, wcześniej przez dziesięciolecia fetowano Dni Łasku – zawsze z udziałem włodarzy miasta, zaproszonych gości, wyjątkowych artystów, ciekawych wystawców i tłumów mieszkańców miasta i odwiedzających nasz gród przyjezdnych z całej Polski.

W 2018 roku Jarmark Łaski przeżył swego rodzaju metamorfozę. Mając na względzie historyczne tło tego wydarzenia, chcąc maksymalnie wykorzystać tkwiący w Jarmarku potencjał promocyjny organizatorzy wydłużyli imprezę do dwóch dni i obudowali ją w wiele nowych elementów będących ukłonem w stronę gustów i zapotrzebowań społecznych. 

2019 Jarmark Łaski - 2019

Jaki będzie XXIII? Przekonamy się już 1 i 2 czerwca!

 
2018 Jarmark Łaski - 2018
 
2012 Jarmark Łaski - 2012
 
2005 Jarmark Łaski - 2005